Żenujący doradca

Górą kobiety. Górą kobieta premier. I w nos niech się pocałują wszyscy którzy wytykają  Kopacz jej wytykanie sobie, że jest kobietą. Wygłaszając expośe udowodniła, że potrafi opanować nawet lekkie drżenie głosu, które ujawnia się u niej w chwilach szczególnego napięcia. Z głosem wszystko da się zrobić, czego najlepszym przykładem jest Margaret Thatcher, która  w kampanii wyborczej pobierała nauki pod czujnym okiem nauczyciela z Teatru Narodowego , aby jej głos stał się niższy i poważniejszy. Nic  nie wiadomo o tym, aby podobnym zabiegom poddała się  Kopacz. Jednak dała radę, opanowała emocje i spokojnie zaproponowała rozejm.
Pojednanie odwiecznych wrogów politycznych, którego się podjęła, mogło przyjść do głowy tylko  kobiecie. Z uśmiechem zrobiła to na co przyszła już najwyższa  pora. Nie ma już pan osobistego wroga, pojednajmy się więc, przynajmniej w sprawach najważniejszych dla Polski,  zwróciła  się do Jarosława Kaczyńskiego.
Donald Tusk  chyba nie był do końca usatysfakcjonowany, że tak sprytnie i tak szybko choćby na jaką taką,  ale jednak niepodległość wybija się Kopacz. Ale przemyślał i o wzruszeniu mówił w odpowiedzi na gest Jarosława Kaczyńskiego. A gest  był piękny, zacny i przejdzie do historii. Gest  podania ręki Doneczkowi, wrogowi z wilczymi oczami, winnemu katastrofy,  poddanemu Rosji, leniwcowi  z cygarem w jednej ręce  z whisky w drugiej.
Więc ten wróg  się wzruszył, gdy przegrany w ostatnich wszystkich możliwych wyborach przywódca opozycji uśmiechnął się, wyciągnął rękę odpowiadając na zawołanie kobiety. Naiwność w polityce to zła sprawa, naiwność komentatora to głupota i przyznanie się do niewiedzy, ale…
Chcę wierzyć, że Kaczyński złapany w kleszcze kobiety,  łagodnienia  z wiekiem,  traumy strasznych przeżyć których doświadczył, mógł wykonać gest pojednania. Oczywiście gdy szedł do Donka, Doneczka, myślał  o wyborach, o tym czy dobrze robi, o tym co na to  jego ortodoksyjni wyznawcy powiedzą, ale poszedł.  Chcę myśleć, że z ulgą, lżejszym niż zwykle sercem.
Dlatego  z obrzydzeniem odrzucam paszkwile  posła Hofmana, tego od mierzenia nie powiem czego, tego od drogich garniturów, fałszywych uśmiechów. Ten najgorszy ze wszystkich dotychczasowych doradców prezesa  poseł, postanowił wytłumaczyć przedziwne zachowanie Kaczyńskiego w telewizji. I tłumaczy od rana.
Poseł Hofman widzi to tak: prezes podszedł do byłego premiera, bo chciał „odbić” słowa Kopacz, bo pomyślał szybko co by wrogowie PiS-u wieczorem mówili i pisali. Że PiS jest mianowicie przedstawicielem czarnego ludu  który nie umie się zachować, gdy kobieta prosi. Ale, zaznacza stanowczo Hofman, żadnego pojednania nie będzie. Dostrzega w geście prezesa jedynie cynizm  i przenikliwość. To one pchnęły prezesa do wyciągnięcia ręki. Nie jakieś tam stetryczałe emocje stetryczałego  faceta.

Jeszcze takiego bełkotu, szkodzącemu temu  którego bełkoczący chciał bronić, nie słyszałam. Gościłam Kaczyńskiego nie raz nie dwa w radiowym studiu, były też okazje do rozmów mniej oficjalnych   i coraz bardziej mi go żal. Obsesja otaczania się młodymi, dobrze ubranymi, ekspansywnymi doradcami jest coraz bardziej powszechna wśród  polityków. Zwłaszcza nieco starszego pokolenia. Choć nie tylko. Boją się, że świat ucieknie, gdy nie będzie wokół młodych którzy go ogarniają i mogą im objaśnić.  A ci w tym ogarnianiu nie zostawiają sobie ani chwili na jakąkolwiek refleksję. I dlatego nic oprócz żenady z tego nie wynika. Nie tylko w omówionym przypadku.

Komentarze

Tacy ludzie jak Hofman tylko odciągają od PIS-u umiarkowanych wyborców prawicy. Wyjątkowy cynik i szkodnik. Pozdrowienia dla autorki bloga.

Pozdrowienia dla wiernego czytelnika.

asertywność czas nieokreślony Depresja Durczok dziennikarze europarlament expośe Ida kandydaci konkurs Kopacz lekarze lewica Lubawski marszałek prezydent wybory media Ogórek papierosy Platforma PO pornografia poseł posłanka prawo prezydent prezydent Lubawski kandydaci prezydent wybory PSL psychoza Putin płuca radio Rosja sejm starosta tabletki terapia Thatcher ubodzy Ukraina umowa.praca upartyjnienie wojna wybory zarobki Żakowski

Ostatnie komentarze