Następny, ks. Adam Boniecki

W Domu Środowisk Twórczych w Kielcach gościliśmy red. Adama Szostkiewicza.

Ciekawy rozmówca, ciekawa dyskusja z publicznością w drugiej części spotkania. Wiele osób przed debatą oceniało, że temat współczesnych stosunków Państwo- Kościół jest „śliski” a nawet niebezpieczny.

Red. Szostkiewicz postawił tezę, że to efekt braku w przestrzeni publicznej wolnej myśli katolickiej. Obowiązuje narracja, że do Kościoła się chodzi, wiarę wyznaje, a nie dyskutuje.

Tak jakby Ci, którzy chcą dyskusji byli radykałami podnoszącymi rękę na Kościół.

W każdym razie red. Adam Szostkiewicz udowodniał, że nasza niechęć do dyskusji o Kościele, trochę wynika z tradycji przyjmowania bezkrytycznie pewnych postaw Kościoła, a trochę z lenistwa intelektualnego. Wspólnie z naszymi gośćmi którzy we wtorek odwiedzili Dom Środowisk Twórczych , zgodziliśmy się, że Kościół ma prawo zabierać głos w ważnych dla jego wyznawców sprawach, nawet jak to tyczy spraw społecznych czy politycznych, ale nie może się upartyjniać.

I nawet jeśli, jak w dyskusji powiedział ks. Leszek Skorupa , debata ukazywała bardziej chropowatą stronę Kościoła, misji i znaczenia Kościoła nikt z biorących udział w spotkaniu, nie podważał.

Czym jest Kościół, przypomniał na zakończenie spotkania prof. Stanisław Żak, przywołując Ewangelię wg św. Mateusza, gdy Jezus przywołał Szymona Piotra i powiedział:

- Ty jesteś Piotr (czyli Skała) i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Tobie dam klucze królestwa niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie-

Spotkania w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach, w ramach Salonu Publicystyki Umiarkowanej, nie są reklamowane w lokalnych mediach, (nie licząc lakonicznych zapowiedzi), nie mają organizacji widowni, nie stoją za nimi żadne partie, organizacje, stowarzyszenia, które zawsze dysponują choćby łagodną formą perswazji,  pozwalającą zaktywizować swoich członków i zapełnić sale.

Na spotkania do kieleckiego „Pałacyku”przychodzą ludzie ze zwykłej potrzeby posłuchania, zweryfikowania, porozmawiania. Hasło reklamowe, jakie powinno przyświecać Salonowi Publicystyki Umiarkowanej, mogłoby brzemieć; Przyjdź, jeśli chcesz zrozumieć.

Już dziś zapraszam na spotkanie majowe. Gość niecodzienny, wybitny, ks. Adam Boniecki. Potrzebne są dodatkowe rekomendacje?

blogerzy blogosfera blogowanie blog w gazecie Boniecki Bóg cesarka na życzenie chleb choinka chłopak Ciocia Conchita Córka debata Depresja dieta Dla obcych dla siebie Dominika Wielowiejska Donald Dziecko dziennikarz dziewczyny gej Grodzka gwałt gwiazdka góry Imieniny ja kabaret Kamiński kandydat kocha lubi szanuje lekarze lewica ludzie macierzyństwo Mamusia Matka Polka matura media minister Misiu miłość Młoda mama Ona Orkiestra orzesz Ty ka mać pacjent państwo PiS piwo PO podróż podsumowanie Polityka Polska Lwów Prasa premier premiera prezes prezydent przychodnia przyrzeczenie Przystojny psychiatra Radio Radio prezes skarbówka Referendum reportaż Rosja sarna sejm seniorka seniorka kocham wnuk staroświecka sylwester syn słoneczni chłopcy słońce teatr Telewizja terapia tomograf trzep sobie TVP uczuleni Wałęsa wino więzienie wojewoda W sieci wybory wypadek zabawa zarobki zdrowie śmierć światełka święta

Ostatnie komentarze