Listopad 2014

Znowu natknęłam się na powielaną ostatnio opinię, że oto Muzeum Historii Żydów Polskich pozwoli nam na odzyskanie narodowej pamięci, na przywrócenie Żydom w polskiej kulturze należytego miejsca. Dzięki spacerom po muzealnych ekspozycjach.  Tak jakby  muzeum to był  początek pracy na rzecz odzyskiwania pamięci!  Fakt, do muzeum walą tłumy. Młodzieży w rodzicami i szkolnych wycieczek. Ani nie przełożą się te tłumy od razu na miłość do Żydów, ani na wiedzę jak dużą  rolę odegrali w naszej historii mieszkając obok nas, pracując, żyjąc.  Zresztą do muzeum i tak nie wszyscy  pojadą. Nie przeceniałabym tej roli , bo Muzeum choć kamień to duży  w budowli  którą wznosimy pod szyldem tolerancji i porządkowania  wymazanej historii, to jednak jest to tylko element.  Takie budowy w różnych miejscach wznosi się od lat.
W Kielcach przy  jednej  z głównych ulic jest piękny pomnik: menora wkopana do połowy w płytę chodnika. Nie wiadomo wystaje, zapada się?  Każdy odczytuje jak chce, ale na każdym robi wrażenie. To także  poważna cegiełka. Kielce to zresztą miasto pod względem pamięci o Żydach  wyjątkowe.

Marzena Sobala

Całkiem już odchowałaś.  Przecież o tym  marzyłaś. Przecież już nie smarkają, nie pchają łapek do gorącego, nie wyrastają z ubrań co dwa tygodnie. Skończyły się wreszcie anginy, antybiotyki, domowe wizyty lekarzy którzy na dodatek  zauważyli,  że coś z bioderkami, jakby nierówne, skręcz, czy coś.
Centrum Zdrowia Matki Polki  po lewej jak jedziesz do Gdańska, nic  Cię już nie obchodzi. Serce się nie ściska.  Leżą jeszcze liście.  Jak to  w listopadzie. Miło było tak trzymać za ciepłą rączkę,  pociągać lekko do siebie, grzebać w tych liściach i tak się wlec, gdy już odebrałaś z przedszkola.
 

Marzena Sobala

Jedną z przyczyn unieważnienia  wyborów ma być ilość głosów nieważnych oddanych w głosowaniu  16 listopada. Nieważne głosy według  klasy politycznej, socjologów i dziennikarzy wynikają z  tego, że społeczeństwo było bezradne wobec kartek które leżały przed nimi na stole w lokalu wyborczym. I z tego jeszcze, ze choć społeczeństwo na ogół  umie pisać i czytać, miało czas na zastanowienie i parawan na intymność, to nie poradziło sobie, oddawało nieważne glosy, mimo iż poszło do wyborów  z mocnym postanowieniem,  że zagłosuje na konkretnych polityków, przepraszam samorządowców.
Z tej opinii wynika , że klasa polityczna, socjolodzy i ta garstka dziennikarzy którzy uprawiają trudny gatunek komentowania czy publicystyki, oderwana jest  całkowicie od rzeczywistości.
Byli tacy oczywiście którzy nie poradzili sobie z kartami wyborczymi, tak jak są tacy którzy nie czytają ze zrozumieniem. Ale na Boga!

Zakładki: 
Marzena Sobala

.
Po niemrawej kampanii mamy niemrawe liczenie głosów. Do tego stopnia, że partyjni analitycy mylą komunikaty PKW z memami internautów i to z czego śmieją się Ci ostatni, Ci pierwsi biorą za poważną informację.
-Słyszała Pani, PKW  przedłuża kadencje o 4 lata, bo za długo już trwa liczenie głosów. Zastanawiam się, czy to jest możliwe?
-Nie wiem proszę Pani, nie wiem, może?
Wszyscy czekają tyle, że jedni bardzo zadowoleni, inni rozczarowani a jeszcze inni udający, że nie są rozczarowani i że nic się nie stało, Polacy nic się nie stało.
Ale rzeczywiście za dużo to się nie stało. Pracownie sondażowe się tylko pomyliły. Jeszcze nie tak dawno dawały przewagę czteropunktową PO nad PiS, a wyszło odwrotnie.

Zakładki: 
Marzena Sobala

Wielka radość! Kaczyński nie miał już wyjścia. Nie wahał się. Tym razem. Dobrze. I tak zrobił błąd. Trzeba było dla przykładu wyrzucić Hofmana gdy chlał, mierzył sobie przyrodzenie, przechwalał drogimi garniturami, trzymał żonę na macierzyńskim, wychowawczym pełnopłatnym parę lat!! Adam Rogacki adwokat nie miał wstydu. Kamiński świeżutki doktor nie wahał się. Żeby oszukać, drwić, wykorzystać.
Dobrze nam tak. To standard w naszym parlamencie.

Marzena Sobala

I jeszcze raz się sprawdziło, że pomysł na kampanię  jest najważniejszy. Prezydent  Kielc Wojciech Lubawski ma pomysł, aby  specjalnie  z żadnym pomysłem nie wyskakiwać. Sondaże pokazują jego absolutną przewagę nad  konkurencją.  W  tę przewagę, tak bez walki uwierzyli także kontrkandydaci.  Żaden z nich nie znalazł argumentów, które mogłyby przekonać wyborców, że  warto od władzy odsunąć Lubawskiego. Ludzie docenili inwestycje, jakie zrealizował, czy realizuje w mieście. Uwierzyli, że za jego prezydentury zapyziałe kiedyś Kielce, dziś zmieniają się w miasto z aspiracjami. Kandydaci nie podjęli próby ‘ udowodnienia, że potrafiliby rządzić lepiej niż obecny prezydent.
 

Marzena Sobala

Wszedł. W ręce trzymał beret. Trzasnął obcasami jak wojskowy, pochylił energicznie głową, zapytał o moją rodzinę i przeszedł do rzeczy. Nie śpieszył się nigdzie. Ale  ponad wszystko nie chciał zajmować mojego czasu swoją osobą.
- Jak podejść słuchacza żeby otworzył się na opowieści o pięknie tańca. O jego lekkości  i dynamizmie jednocześnie. Jak pokazać zmęczenie tancerki? Ona nie mówi. Ona wygląda. Ale kurcze, jak ona wygląda?! Słów nie trzeba. Niczego. Od samego popatrzenia dreszcze przechodzą. Ale w tej sytuacji, kiedy masz tylko do dyspozycji taśmę radiowa, a nie ma kamery, co zrobić żeby odbiorca zrozumiał?

Marzena Sobala
blogerzy blogosfera blogowanie blog w gazecie Boniecki Bóg cesarka na życzenie chleb choinka chłopak Ciocia Conchita Córka debata Depresja dieta Dla obcych dla siebie Dominika Wielowiejska Donald Dziecko dziennikarz dziewczyny gej Grodzka gwałt gwiazdka góry Imieniny ja kabaret Kamiński kandydat kocha lubi szanuje lekarze lewica ludzie macierzyństwo Mamusia Matka Polka matura media minister Misiu miłość Młoda mama Ona Orkiestra orzesz Ty ka mać pacjent państwo PiS piwo PO podróż podsumowanie Polityka Polska Lwów Prasa premier premiera prezes prezydent przychodnia przyrzeczenie Przystojny psychiatra Radio Radio prezes skarbówka Referendum reportaż Rosja sarna sejm seniorka seniorka kocham wnuk staroświecka sylwester syn słoneczni chłopcy słońce teatr Telewizja terapia tomograf trzep sobie TVP uczuleni Wałęsa wino więzienie wojewoda W sieci wybory wypadek zabawa zarobki zdrowie śmierć światełka święta

Ostatnie komentarze