Matura

Ty nie wiesz jak to było. Ty sobie nawet nie wyobrażasz!  Mały pokoik pełen wielkich marzeń o wielkim mieście. Nauczycielka co lubiła Baczyńskiego i co my ją lubiłyśmy wypaliła, żeby tak nie marzyć, bo duże miasto nie dla każdego. Kuzynka przywitała mnie  serdecznie, ale już przy pierwszej rozmowie wyjaśniła, że do tego miasta i na ten kierunek to przyjmują młodzież, że ho, ho. Albo jeszcze dużo, dużo lepiej. Zapiekło, nie dodało skrzydeł. Do tego lało, a z tamtej ulicy gdzie mieszkało kuzynostwo, na tę koło uczelni były kilometry. A Internetu nie było. Jak się dowiedzieć jak dojechać? Kuzynka  rzuciła: dojedziesz? Dojadę rzuciłam lekko, choć w gardle zwinięty jak kłębek wełny czaił się niepokój, który zmieniał barwę mojego głosu na bezdźwięczną. Aż samą mnie to zaskoczyło.
Było jednak za daleko. W moim miasteczku też znali  powiedzenie koniec języka za przewodnika. Jak dojechać, spytałam, tramwajem usłyszałam. Tramwaj był brudnoczerwony,  zapłakany deszczem, choć wtedy jeszcze nie znałam tej piosenki. Ludzie hejtowali  każdym spojrzeniem,  ale nie wiedziałam jeszcze wtedy, że powstanie taki fajny neologizm.  Chciałam zniknąć,  wydelejtować  się. Patrzyli, ale się wystroiła, drwili każdym spojrzeniem. W końcu składałam  papiery na uczelnię wyższą!  Najważniejszy dzień w życiu, być może, to jak się miałam ubrać? Ciągle padało, chlap, chlap, kryłam  się pod zbyt małą parasolką. Zanim dotarłam, biała bluzka oblepiła  moje plecy. Nie miałam wodoodpornego tuszu do rzęs.  Na korytarzach siedzieli  kolorowi studenci. Dziekanat  był nieczynny. Poszło mi  oczko w rajtuzach i już mi  nie zależało  żeby tam studiować.
Wczoraj  dziewczyny z rozpuszczonymi włosami i długimi nogami rozpoczęły matury.  Wybrały kierunki które dadzą dobrą pracę i dobre zarobki. Będą studiować w Warszawie, Krakowie, albo Londynie….

 

blogerzy blogosfera blogowanie blog w gazecie Boniecki Bóg cesarka na życzenie chleb choinka chłopak Ciocia Conchita Córka debata Depresja dieta Dla obcych dla siebie Dominika Wielowiejska Donald Dziecko dziennikarz dziewczyny gej Grodzka gwałt gwiazdka góry Imieniny ja kabaret Kamiński kandydat kocha lubi szanuje lekarze lewica ludzie macierzyństwo Mamusia Matka Polka matura media minister Misiu miłość Młoda mama Ona Orkiestra orzesz Ty ka mać pacjent państwo PiS piwo PO podróż podsumowanie Polityka Polska Lwów Prasa premier premiera prezes prezydent przychodnia przyrzeczenie Przystojny psychiatra Radio Radio prezes skarbówka Referendum reportaż Rosja sarna sejm seniorka seniorka kocham wnuk staroświecka sylwester syn słoneczni chłopcy słońce teatr Telewizja terapia tomograf trzep sobie TVP uczuleni Wałęsa wino więzienie wojewoda W sieci wybory wypadek zabawa zarobki zdrowie śmierć światełka święta

Ostatnie komentarze