Kiedy boli lewe ramię

Nie można  tłumaczyć  objawów choroby wiekiem pacjenta. Nie powinno się. To upokarzające, odbiera wolę walki,  nie pozwala na zebranie sił.  Ale o tym najpewniej lekarze nie wiedzą, choć  to naczelna zasada geriatrii. A geriatrów brakuje  bardziej niż innych specjalistów. Mamy ich w Polsce 275 a potrzeba przynajmniej 800.
Doktor Jarosław Derejczyk, znany geriatra  z Katowic, któremu  bez wątpienia empatia i troska o pacjentów nie są obce ( wiem co piszę, poznałam go  jeszcze w czasach studenckich)  nawołuje  do solidarności międzypokoleniowej, do rozwoju opieki długoterminowej.  Kto wie, może częściej ostatnio  pojawiające się artykuły, analizy,  dyskusje o  starzeniu się społeczeństwa,  są poniekąd   zasługą  pana doktora? I może kiedyś Starzy będą mieli opiekę na jaką zasługują?
Starzeją się i mają zaćmę, zwyrodnienie stawów i gorzej słyszą. To prawidłowość, bo ze statystyk wynika, że po sześćdziesiątce  większość ludzi cierpi przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą, ale  po siedemdziesiątce, już na trzy.
Byłam w niedzielę  w towarzystwie dwóch pokoleń na obiedzie przygotowanym przez Seniorkę rodu. Obiad zapowiadany kilka dni, od soboty wieczór przygotowywany.  Najulubieńsza  zupa  młodzieży, prawdziwa grzybowa z suszonych grzybów, płoteczki domowe, mięsko w ciemnobrązowym sosie (córka: wybacz mamo, Tobie nigdy takie nie wychodzi), marcheweczka  taka  jak tylko  u babci i kapustka kiszona na witaminką C i kompot prawdziwy bo tylko z  owoców  prawie niesłodzonych  picie jest pełnowartościowe.
Uroczyście, smacznie. Seniorka szczęśliwa,  w perełkach, w  uśmiechach. Nieco wolniejsza niż dawniej, ostrożnej stąpa  z miską marchewki, nie przygotowała  widelczyków do ciasta które przywieźliśmy.
Ale od jej serca  można by  odpalić zapałkę. Starość  przez Boga tak została wymyślona, że starzeje się wszystko oprócz serca,  miłości w tym sercu i chęci życia. Gorące serce każe każdego dnia  myśleć o najbliższych, odmawiać za nich różańce, planować święta i myśleć o sukcesach  wnuków i prawnuków. Nie straszne zwyrodnienia kręgosłupa, gdy  wnuczka zamawia pierogi, krótka perspektywa tego co przed nami nagle wydłuża się, bo wnuczek kupił dwa bilety  na „Kamienie na szaniec”. Dla siebie i dla babci. Gorące serce chce wyskoczyć z piersi, oczy zachodzą łzami  i wtedy, tak jak wczoraj można wykonać telefon. Bardzo Was kocham i płakać w tym nagłym uświadomieniu, że jeszcze będzie przepięknie..
Nie mówcie więc  seniorce, że  lewe ramie boli, bo jak ma nie boleć, gdy się ma  tyle lat.  Moja Seniorka może Wam odpalić: a prawe młodsze, że  nie boli?!

 

Komentarze

To ramię Seniorkę boli , nie wiek. Ale czy to może trafić do głowy ( bo serca mu brak) absolwenta Akademii Medycznej (póki młody jeszcze)?

Powinno trafic, tylko czy przyszli medycy uczą się etyki, geriatrii, filozofii, psychologii? Może o to chodzi. Pozdrawiam

Dzięki bardzo za ten wpis. Łzy same się polały. Przypomniały mi się obiadki u mojej mamy.Były takie same, ale mamy już nie ma- spieszmy się kochać bo bliscy tak szybko odchodzą.

Pamiętaj, kolejni bliscy są. Też odejdą. Ale zanim, tak dużo możemy zrobić. Ze mną to jest tak, że co robię dla Seniorek, robię bardziej dla siebie. Dla mnie to aż  zawstydzające. Głównie ja korzystam z obecności Seniorek!!

Trochę się wzruszyłam, poczułam smak marchewki i zatęskniłam za swoim dziadkiem, którego już nie ma.

Dobrze. Przez Twoją tęsknotę On żyje.Tęsknisz, to znaczy że przekarzesz to Twoim dzieciom. Dobrze! Pozdrawiam. Spotkanie zorganizuję, bez obaw! Pozdrawiam
blogerzy blogosfera blogowanie blog w gazecie Boniecki Bóg cesarka na życzenie chleb choinka chłopak Ciocia Conchita Córka debata Depresja dieta Dla obcych dla siebie Dominika Wielowiejska Donald Dziecko dziennikarz dziewczyny gej Grodzka gwałt gwiazdka góry Imieniny ja kabaret Kamiński kandydat kocha lubi szanuje lekarze lewica ludzie macierzyństwo Mamusia Matka Polka matura media minister Misiu miłość Młoda mama Ona Orkiestra orzesz Ty ka mać pacjent państwo PiS piwo PO podróż podsumowanie Polityka Polska Lwów Prasa premier premiera prezes prezydent przychodnia przyrzeczenie Przystojny psychiatra Radio Radio prezes skarbówka Referendum reportaż Rosja sarna sejm seniorka seniorka kocham wnuk staroświecka sylwester syn słoneczni chłopcy słońce teatr Telewizja terapia tomograf trzep sobie TVP uczuleni Wałęsa wino więzienie wojewoda W sieci wybory wypadek zabawa zarobki zdrowie śmierć światełka święta

Ostatnie komentarze